ცვლილებები სააღრიცხვო პოლიტიკაში და შეცდომების კორექტირება ჩვეულებრივ აღირიცხება რეტროსპექტულად, მაშინ როცა სააღრიცხვო შეფასებებში ცვლილებები ძირითადად აღირიცხება პერსპექტიულ საფუძველზე. ბასს 8 ხელახლა გამოიცა 2005 წლის დეკემბერში და ვრცელდება წლიურ პერიოდებზე, რომლებიც იწყება 2005 წლის 1 იანვარს ან მის შემდეგ.
როგორ არის მოხსენებული სააღრიცხვო პოლიტიკაში ცვლილება?
ცვლილება ბუღალტრული აღრიცხვის პრინციპებში ეხება ბიზნესის შეცვლას თავისი ფინანსური ანგარიშგების მეთოდით… როდესაც ცვლილება განხორციელდება, ის რეტროაქტიულად უნდა იქნას გამოყენებული ყველა წინა ანგარიშგებაზე, თითქოს ეს მეთოდი ყოველთვის იყო გამოყენებული, თუ ამის გაკეთება არაპრაქტიკული იქნებოდა.
როგორ აისახება სააღრიცხვო შეფასებაში ცვლილება?
სააღრიცხვო შეფასებაში ცვლილება აღირიცხება პერსპექტიულად. სააღრიცხვო ცვლილებები, რომლებიც იწვევს სხვადასხვა ანგარიშგების ერთეულის ფინანსურ ანგარიშგებას, ანგარიშგდება პერსპექტიულად ყველა წინა პერიოდის ხელახალი გადატანით.
აუცილებელია სააღრიცხვო პოლიტიკაში ცვლილების გამჟღავნება?
ფინანსური ანგარიშგების სათანადო გაგების უზრუნველსაყოფად, აუცილებელია, რომ ყველა მნიშვნელოვანი სააღრიცხვო პოლიტიკა, რომელიც მიღებულია ფინანსური ანგარიშგების მომზადებისა და წარდგენისას, უნდა იყოს გამჟღავნებული… ნებისმიერი ცვლილება სააღრიცხვო პოლიტიკაში. რომელსაც აქვს მნიშვნელოვანი ეფექტი უნდა გამჟღავნდეს.
რას გულისხმობთ სააღრიცხვო პოლიტიკაში ცვლილებაში?
ეს ნიშნავს კომპანიამ უნდა დაარეგულიროს წინა წლების ყველა შედარებითი თანხა მიმდინარე წელს, რომელიც გადასახდელიაფინანსურ ანგარიშგებაში ასეთი ცვლილების მიმართ. სააღრიცხვო პოლიტიკის ცვლილება საჭიროა, თუ: ამას მოითხოვს დებულებით.ეს იწვევს უკეთეს და შესაბამის პრეზენტაციას.